HABERLER

KAPI SEKTÖRÜNDEKİ BÜYÜME HAKKINDA..

Artan konut üretimi ve kentsel dönüşüm projeleri kapı sektörüne olumlu yansıyor. Kapı talebinin artmasıyla kapı imalat makinelerinde de hareketliliğin yaşandığı Türkiye’de 2014 yılında yaklaşık 150 milyon dolarlık kapı imalat makinesi üretildi.

 Türkiye’nin 2015 yılı Kasım ayı sonu itibarıyla ihraç ettiği kapı imalat makinesi değeri 53 milyon dolar, ithalatı ise 190 milyon dolar oldu.

Türkiye ve dünya ekonomisinin en önemli lokomotiflerinden olan inşaat sektörü, son yıllarda ekonominin üzerinde büyüme gösteren sektörlerin başında geliyor. 2013 yılında artan kamu yatırımlarının da etkisiyle 7,1 oranında büyüme yaşayan inşaat sektörü 2014 yılını da yüzde 5’in üzerinde bir büyüme ile kapattı. 2015’te geçmiş yıllara göre büyümesi bir miktar yavaşlasa da inşaat sektöründeki hareketliliğin bu yıl da sürmesi bekleniyor. Özellikle kentsel dönüşümle birlikte ilk beş yıl içinde yıllık ortalama 250 bin ila 300 bin konutun yenilenmesi öngörülüyor.

Kentsel dönüşüm ışığında yaşanan yenilenme girişimleri, inşaat sektöründeki canlılığı artırırken, bu alandaki üretim hareketi beraberinde onlarca sektöre domino etkisi yapıyor. Bunlardan biri olan kapı sektörü de bu hareketlilikten oldukça memnun.

İnşaat sektörünün son yıllarda yakaladığı ivme kapı sektörüne de olumlu yansıyor. Artan yeni konut, ofis, AVM gibi proje inşaatları ve kentsel dönüşümle birlikte yenilenen projeler, yaklaşık 20 milyon konutun büyük bir kısmının 10 yaş üzerinde olması nedeniyle yenilenme ve tadilat ihtiyacı gibi faktörler kapı talebinde artış yaşanmasını sağlıyor. Talepteki artış ise yeni te-sislerin kurulup üretimin artmasında en önemli etken.

Türkiye’de yonga ve lif levha sektöründe, son yıllarda artan yatırımlarla dünya standartlarında ileri teknolojiyle üretim yapan tesisler kuruldu ve dünyada söz sahibi bir kapasite ve üretim teknolojisine ulaşıldı. Levha sektöründe 34 farklı lokasyonda toplam 25 farklı firma üretimini sürdürüyor. Sektör kaliteli üretim ön plana çıkarken, tüketicinin talebinde de yeni çeşit ve trendlere yönelik bir eğilim dikkat çekiyor.

MASDOOR 2016©